Korist od detaljnog i stručno izvedenog endokrinološkog pregleda se ogleda u pravovremeno postavljenoj dijagnozi i odgovarajućim preporukama za lečenje bolesti .
Vreme do sledećeg pregleda određuje lekar u zavisnosti od kompletnog nalaza, postojećih rizika i starosne dobi pacijenta.
Dođite spremni na pregled i imajte sve simptome u glavi pre posete. Ovo može biti od velike pomoći, kao i sva medicinska dokumentacija koja je relevantna.
Pregled uključuje:
- anamnezu- razgovor sa pacijentom o sadašnjim tegobama, hroničnim bolestima (ukoliko boluje od njih), prethodnim operacijama, prethodnim bolničkim lečenjima, bolestima u porodici, životnim navikama itd…
- uvid u prethodnu medicinsku dokumentaciju (ako postoji).
- fizikalni pregled (inspekciju, palpaciju, auskultaciju, merenje pritiska).
- savet i preporuku za dalji terapijski plan (ukoliko postoji potreba) i predlog o eventualnoj dodatnoj dijagnostici (ultrazvučno snimanje, skener).
Postupak
Može se desiti da lekar postavi neočekivana pitanja i veoma je važno da odgovorite na njih – hormoni utiču na funkcije svih organa i nekada i neočekivani simptomi mogu biti indikativni.
Doktor će proveriti vaš krvni pritisak i rad srca, pregledati, kožu, kosu, zube i usta. Verovatno ćete morati da uradite analizu krvi i urina nakon ili pre posete.
Endokrinološki pregled – Endokrinologija je oblast medicine koja se bavi bolestima endokrinog sistema i hormonima.
Endokrinolog je lekar specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinologije. On, po pravilu dijagnostikuje i leči probleme sa hormonima i komplikacije koje proizilaze iz ovih problema. Bolesti čijim lečenjem se endokrinolog bavi jesu: dijabetes, sterilitet, bolesti štitaste žlezde, menopauza, osteoporoza, nizak rast, metabolički poremećaji, kanceri.
Sarađujemo sa velikim brojem partnerskih ordinacija pa je moguće i obavljanje konsultativnih pregleda sa stručnjacima iz raznih grana medicine.
U svako doba imate na raspolaganju kontakt osobu za pomoć u teškim situacijama i hitnim slučajevima.
Previsok ili prenizak nivo hormona ukazuje na problem sa endokrinim sistemom. Hormonske bolesti se javljaju i ako vaše telo ne reaguje na hormone na odgovarajući način.
Stres, infekcije i promene u ravnoteži tečnosti i elektrolita u krvi takođe mogu uticati na nivo hormona.
Dijabetes, stanje u kojem telo ne obrađuje pravilno glukozu, običan šećer. To je zbog nedostatka insulina ili ako telo proizvodi insulin, jer telo ne deluje efikasno.
Dijabetes može biti povezan sa gojaznošću, ishranom i porodičnom istorijom. Da bismo dijagnostikovali dijabetes, radimo oralni test tolerancije na glukozu.
Dijabetes se leči tabletama ili injekcijama insulina. Upravljanje drugim endokrinim poremećajima obično uključuje stabilizaciju nivoa hormona lekovima ili, ako tumor uzrokuje prekomernu proizvodnju hormona, uklanjanjem tumora.
Lečenje endokrinih poremećaja ima vrlo pažljiv i personalizovan pristup, jer prilagođavanje nivoa jednog hormona može uticati na ravnotežu ostalih hormona.
Drugi poremećaj, hipotiroidizam, paratireoidna bolest, javlja se kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona da zadovolji potrebe tela, nedovoljna količina hormon štitne žlezde može prouzrokovati usporavanje ili potpuno isključivanje mnogih funkcija tela.
Ako se pojavi neki od simptoma potrebno je uraditi endokrinološki pregled kako bi doktor na osnovu kliničke slike mogao da uputi pacijenta na ispitivanje.